МОСТАР ЋЕ ДОБИТИ „СРПСКУ КУЋУ“ УЗ ПОМОЋ ВОЈВОДИНЕ

Покрајинска влада Аутономне покрајине Војводине посредством свог Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону издвојила је 15.000.000 динара за почетак градње Дома „Атанасије Шола“ у Мостару који ће постати „српска кућа“ у највећем херцеговачком граду и седиште свих српских националних организација и институција у том делу Босне и Херцеговине. Уговор о додели средстава данас у Мостару потписали су директор Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Александар Ђедовац и архијерејски намесник Српске православне цркве Марко Гојачић. Свечаном потписивању уговора у Владичанском двору у Мостару присуствоваоло је и Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.
Према речима директора Фонда Александра Ђедовца, додељена финансијска средства су довољна за покривање трошкова „грубих“ грађевинских радова на изградњи Дома који ће се налазити на земљишту Српске православне цркве и којим ће, када буде завршен, управљати Координација Срба Мостар, као „кровна“ организација српске заједнице у долини реке Неретве. „Достављен нам је изузетно квалитетан пројекат изградње Дома и врло детаљан предрачун трошкова, на основу којих је Покрајинска влада донела одлуку да финансијски помогне реализацију овог врло значајног подухвата. Будући да је реч о пројекту који је изузетно важан за читаву српску заједницу у Херцеговини, постоји спремност Покрајинске владе и Фонда да финансијски помогну и у наставку изградње, у складу са могућностима и темпом којим радови буду напредовали“, истакао је Ђедовац.
Радови на изградњи Дома „Атанасије Шола“ у Мостару почеће током лета. Средства која је обезбедила Покрајинска влада намењена су за покривање трошкова припремних, бетонских, армирачких, зидарских и лимарских радова, односно за тзв. сиву фазу градње. Очекује се да ће до краја године започети и друга фаза градње, која обухвата различите занатске и завршне радове, а усељење и званично отварање нове „српске куће“ је планирано за наредну 2024. годину. Како је истакнуто приликом свечаног потписивања уговора, мостарски Срби и Српска православна црква су неизмерно захвални Покрајинској влади и Фонду за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону за досадашњу подршку српској заједници у овом граду у очувању националног, културног и верског идентитета. У Мостару је до рата 1992. године живело више од 25.000 Срба, а сада их има око 4.000. Саборна црква у Мостару потпуно је уништена 1992. године па је седиште закумско-херцеговачке епархије привремено било измештено у манастир Тврдош код Требиња, да би се од почетка 2011. године поново вратило у Мостар.