Фонд за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима основан је Одлуком о оснивању Фонда за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима (“Службени лист Аутономне Покрајине Војводине“, број 19/2006), број:025-7/2006, коју је Скупштина АП Војводине донела на седници одржаној 12. децембра 2006. године. Изменама и допунама Одлуке о основању Фонда промењен је назив и додељене су нове надлежности. Скупштина АП Војводине на седници 17. децембра 2020. године донела је одлуку по којој Фонд добија назив: Фонд за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону.
Фонд се бави пружањем помоћи избеглим и расељеним лицима, као и остваривањем сарадње у региону.
Фонд је основан ради пружања помоћи и обезбеђења трајног збрињавања лица која, у складу са законом имају или су имала статус избеглих, прогнаних и расељених лица, с боравиштем односно пребивалиштем на територији Аутономне покрајине Војводине. Разлози за оснивање Фонда јесу постојећи број избеглих, прогнаних и расељених лица на територији Аутономне покрајине Војводине, сложеност и специфичност проблема ове популације, дужина трајања њиховог избеглиштва и постојање потребе за предузимањем организованих мера на пружању помоћи с циљем њиховог трајног збрињавања. Под утицајем предузетих мера подршке у процесима интеграције у овдашњу друштвену средину и повратак у земље порекла мењају се потребе корисничке популације у смислу јачања сарадње с повратничким срединама у Хрватској и БиХ, а онда се и целокупном заједницом Срба у региону.
Ради остваривања услова за ефикаснији и сврсисходнији рад Фонд – поред досадашњих – реализује и активности које јачају привредно повезивање и сарадњу Аутономне покрајине Војводине са организацијама, фондацијама, институцијама и локалних заједница Срба у региону.
Поред избеглих лица према подацима регистрације избеглих лица из 2004. године, на територији Аутономне Покрајине Војводине борави и значајан број лица која су избегла услед ратних сукоба на подручју бивше СФРЈ, и до спровођења наведене регистрације стекла држављанство Републике Србије. Наиме, према подацима пописа избеглих лица у Републици Србији из 1996. године, на територији Аутономне Покрајине Војводине је било 229.811 избеглих лица. Стицањем држављанства Републике Србије, социјално економски статус ових лица није битно измењен и оптерећен је сличним егзистенцијалним проблемима као и избеглих лица, пре свега нерешеним стамбеним питањем.
Трансформацијом Фонда, стварају се предуслови за бољу координацију и ефикаснију реализацију укупних активности у пружању подршке припадницима, организацијама и институцијама Срба у региону, као и предуслови за јачање сарадње с јединицима локалних самоуправа на подручјима на којима они живе.
Под изразом „избегла лица“ подразумевају се лица која су – услед догађаја од 1991. до 1998. године и њихових последица – избегла или прогнана из бивших југословенских република на територију Републике Србије, а не могу због страха од прогона односно дискриминације не желе да се врате на територију с које су избегла, а имају пребивалиште односно боравиште на територији Аутономне покрајине Војводине и која у складу са законом имају или су имали статус избеглог односно прогнаног лица.
Под изразом „расељена лица“ подразумевају се лица која су интерно расељена с територије Косова и Метохије, а имају боравиште на територији Аутономне покрајине Војводине и која у складу са законом имају статус интерно расељеног лица.
Под изразом „Срби у региону“ подразумевају се припадници српског народа који живе у Републици Словенији, Републици Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Републици Северној Македонији, Румунији, Републици Албанији и Републици Мађарској.
У складу са законом и одлуком о оснивању Фонд: